Kompresjoterapia - leczenie uciskowe

Leczenie uciskowe może być realizowane za pomocą różnego rodzaju opasek elastycznych (bandaży) lub pończoch uciskowych. Należy rozróżniać ucisk elastyczny ze wspomaganiem od samego ucisku elastycznego.

Ucisk ze wspomaganiem – polega na zastosowaniu małego ucisku, który ma działać jedynie podczas pracy mieśni łydki. Takie opaski i podkolanówki lub rajstopy stosuje się przede wszystkim po zabiegach chirurgicznych i skleroterapii.

Ucisk elastyczny – statycznie uciska kończynę powodując zmniejszenie przekroju naczyń żylnych w kończynie, co poprawia wydolność zastawek żylnych przez zbliżenie ich płatków w naczyniach, obniża także ciśnienie żylne, co wpływa na zmniejszenie niekorzystnego zjawiska cofania się krwi (refluks).

Opaski o małej rozciągliwości mają zastosowanie po zakrzepicy żylnej oraz przy leczeniu owrzodzeń żylnych.

Wybór pończoch, opasek, podkolanówek zależy więc od przeznaczenia danego produktu. Zawsze pytaj lekarza w Klinice, jaki produkt jest dla Ciebie najodpowiedniejszy. Należy pamiętać o różnych klasach ucisku stosowanych produktów.

  • I klasa – ucisk 18-25 mmHg – do profilaktyki zakrzepicy przy niewielkich zmianach żylakowych
  • II klasa – ucisk 25-35 mm HG – po zabiegach operacyjnych i skleroterapii
  • III klasa – ucisk 35-45 mm Hg duże, ale odwracalne obrzęki IV klasa > 45 mm Hg – trudne do leczenia, nieodwracalne obrzęki chłonne

Jak nosić podkolanówki, pończochy, rajstopy?

Przede wszystkim należy je dobrać według wymiarów, które weźmiemy rano, gdy nogi nie są obrzmiałe (o sposobie pomiaru poinformuje Cię lekarz Kliniki). Ucisk stosuje się od rana, a odpowiednie produkty zakłada przed wstaniem z łóżka i opuszczeniem nóg . Można to zrobić po krótkim prysznicu i poleżeniu z nogami uniesionymi przez 5-10 minut. Celem odpowiedniego założenia jest wciągniecie produktów uciskowych na niewypełnione krwią mięśnie i nieobrzmiałe łydki.