Klejenie żylaków jest jedną z metod leczenia niewydolności żylnej.
Wprowadzenie kleju do leczenia żylaków to historia ostatnich 4-5 lat. Cyanoakryl to klej tkankowy znany w medycynie od 1960 roku, wprowadzony przez Seligmana i współpracowników. Klej działa na zasadzie polimeryzacji w zetknięciu ze ścianą żyły i w ciągu kilku sekund ją skleja trwale. Sam polimer ulega eliminacji i po 6 miesiącach nie ma już po nim śladu w organizmie. Badania Camerona i innych udowodniły brak gromadzenia kleju w innych tkankach potwierdzając bezpieczeństwo stosowania już w 1965 roku. Wiele zastosowań medycznych w różnych dziedzinach także potwierdziło skuteczność kleju, brak toksyczności oraz działań karcinogennych.
W leczeniu żylaków jest jednak obecne dopiero w ciągu ostatnich kilku lat. Ostatnie badania z dostępnym także w naszej Klinice w Klaudynie systemem Venex wykazały, że u 538 pacjentów leczonych tym systemem uzyskano 100% skuteczność zamknięcia w obserwacji pooperacyjnej oraz 99,4% skuteczności w obserwacji rocznej. Nie występowały przebarwienia skóry, zaburzenia czucia, istotne krwiaki, zakrzepica żylna i zatorowość płucna. [Yavuz et al. Vascular. 2018 Jan ]
Venex nie wymaga zastosowania znieczulenia poprzez wielokrotne nakłucia nogi pacjenta. Powrót do codziennych aktywności jest możliwy zaraz po wykonanym zabiegu. Nie występuje ryzyko oparzeń skóry czy uszkodzenia nerwów. Nie ma też konieczności stosowania leków, ani noszenia opaski uciskowej.
Zabieg klejenie żylaków jest stosunkowo prosty i niedokuczliwy. Przez niektórych autorów zaliczany jako zabieg „w przerwie na lunch”. Jednak musimy sobie zdawać sprawę, że jest pewną ingerencją z niewielkim, ale opisywanym w literaturze ryzykiem.
Do działań niepożądanych po klejeniu należy:
Do powikłań należy b. rzadko występująca zakrzepica żylna oraz reakcja nadwrażliwości na klej objawiająca się rumieniem. Silne reakcje alergiczne były opisywane jak dotąd 2 razy w literaturze anglojęzycznej.