Obrzęki kończyn, tak powszechny objaw wielu schorzeń mają bardzo różne podłoże i przyczyny. Przede wszystkim musimy oddzielić te, które powstają z przyczyn centralnych takich jak niewydolność serca czy też obrzęki o podłożu hormonalnym oraz związane ze zmianami w osoczu naszej krwi. Takie obrzęki powinny być leczone przede wszystkim przyczynowo przez kardiologa, internistę, endokrynologa czy też nefrologa.
Nasza Klinika zajmuje się leczeniem obrzęków obwodowych powstających przy schorzeniach żylnych i chłonnych.
Należy pamiętać, że wiele obrzęków ma charakter mieszany, a wiec powstają wtórnie limfatyczne obrzęki po stanach zapalnych i przewlekłym obrzęku centralnym i te wymagają także naszej szczególnej uwagi. Zmniejszająca się aktywność ruchowa, przebywanie przez długi czas w pozycji siedzącej i stojącej, zmiany w układzie ruchu, zwyrodnienia stawów, choroby kręgosłupa lub stany pourazowe ograniczają nasze mechanizmy przepompowywania krwi i chłonki przez unieruchomienie pompy mięśniowej.
poniedziałak – piątek: 08:00 – 19:00
sobota: 10:00 – 14:00
ul. Kasprzaka 11A, 01-211 Warszawa
ul. Kurpińskiego 15, 05-080 Klaudyn
Często nie zdajemy sobie sprawy, że każdy ruch kończyną, stąpanie to fala odpływu krwi i płynów zalegających w naszych nogach. Obrzęk nie jest obojętny dla naszych kończyn i długotrwałe tolerowanie go doprowadza do włóknienia tkanki podskórnej, zmian skórnych zapalnych i barwnikowych, a konsekwencji do ran przewlekłych i owrzodzeń. Stany zapalne to kolejne straty w drogach odpływu chłonki oraz miejscowa nadkrzepliwość prowadząca do wzrostu ryzyka zakrzepowego i pojawienia się zakrzepicy i zatorowości płucnej, której tak bardzo się obawiamy.
Co zatem zrobić, aby z obrzękami walczyć gdy wydolność ruchowa już nie taka, gdy długo pracujemy unieruchomieni przy biurku lub w długiej podróży lotniczej lub samochodowej? Co mamy zrobić, gdy stawy lub kręgosłup dokuczają nam tak, że efektywne chodzenie jest niemożliwe?
Leczenie obrzęków farmakologiczne jest w tych przypadkach nieskuteczne, nieskuteczne i przeciwwskazane jest także leczenie odwadniające, często konieczne natomiast przy obrzękach centralnych. Metodą jest przede wszystkim – ucisk. Terapia uciskowa wspomagana masażami ręcznymi oraz pneumatycznymi. Terapia uciskowa w zależności od stopnia zaawansowania zmian opiera się na noszeniu podkolanówek, pończoch lub rajstop uciskowych. Takie produkty uciskowe są dostępne w Klinice w Klaudynie oraz w oddziale przy ul. Kasprzaka 11A w Warszawie. W bardziej zaawansowanych stanach stosuje się bandażowanie warstwowe odpowiednimi bandażami lub produkty płasko-dziane także dostępne u nas. Bandażowanie wspomagane odpowiednim podkładem w postaci miękkich kosteczek zakładanych pod bandaż umożliwia wymasowywanie obrzęku nawet gdy śpimy.
Klinika w Klaudynie specjalizuje się w leczeniu obrzęków, więc dostępne są także masaże limfatyczne ręczne i pneumatyczne wielokanałowym aparatem. Masażami zajmuje się niezwykle doświadczony rehabilitant mgr Przemysław Pawluk zdobywający doświadczenie wieloletnią pracą w Polsce i za granicą. Niezwykle ważnym elementem leczenia jest dbałość o zmienioną obrzękami skórę i tkankę podskórną odpowiednio dobrane preparaty, maści przez doświadczonego dermatologa może okazać się bezcenne w przewlekłym leczeniu.
Pracująca w Klinice dr Bożena Rejman-Majewska ma w tym zakresie olbrzymie doświadczenie. Kompleksowa terapia obrzęków poprzedzona dokładną oceną wydolności krążenia oraz badaniem USG Doppler wykluczającym świeże zmiany zakrzepowe, umożliwia wdrożenie kompleksowej terapii uciskowej wspartej odpowiednimi masażami pod okiem prowadzącego leczenie chirurga naczyniowego.