To tylko niektóre z pojęć jakie warto znać. Zapraszamy.
[su_accordion]
[su_spoiler title=”Telangiektazje” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]
Telangiektazje – poszerzenia drobnych żył w skórze właściwej. Potocznie nazywamy je pajączkami i powstają na skutek cofania się krwi z większych naczynek położonych w tkance podskórnej. Występują pojedynczo i w skupiskach. Ciemnoniebieskie są większej średnicy, do 1 mm, często wypukłe; czerwone są położone głębiej, o średnicy do 0,1 mm, zawsze płaskie.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”Żylaki siatkowate” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]
Żylaki siatkowate – szersze od pajączków (do 3-4mm średnicy), leżą głębiej w tkance podskórnej i stanowią zwykle źródło wypełnienia pajączków.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”Żyła odpiszczelowa” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]
Żyła odpiszczelowa – jedna z dwóch głównych żył powierzchownych kończyny, widoczna zwykle nad kostką przyśrodkową i uchodząca do żył głębokich w pachwinie. Jej niewydolność (niesprawne zastawki) jest najczęstszym źródłem żylaków kończyn dolnych.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”Manualny drenaż limfatyczny” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]
Masaż manualny jest znany od lat trzydziestych ubiegłego stulecia – to kombinacja ruchów okrężnych i pompujących oraz wyciągających obrzęk nazywanych czerpiącymi. Masaż zaczyna się centralnie w stosunku do istniejącego obrzęku w miejscach gdzie jeszcze go nie ma, tak aby uruchomić i opróżnić naczynia chłonne. Dopiero w drugiej fazie masuje się obszary objęte obrzękiem. Masaż powinien być wspomagany terapią uciskową poza niektórymi obszarami takimi jak narządy lub twarz. Masaż zmniejsza ciężkość i ból przepełnionych chłonką partii ciała. Formę masażu może stosować także odpowiednio wyedukowany pacjent, czego uczymy naszych chorych w Klinice w Klaudynie. Jednak rozpoczęcie drenażu powinno być wykonywane przez profesjonalnego fizjoterapeutę , a automasaż powinien być traktowany jako terapia podtrzymująca.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”Bandażowanie warstwowe” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]
Skuteczność warstwowego bandażowania potwierdzają liczne doniesienia naukowe. Celem takiego leczenia jest redukcja obrzęku przez przesuniecie zasobów płynowych do obszarów bez obrzęku, zmniejszenie filtracji płynu w drobnych naczyniach jakim są kapilary oraz stymulacja transportu i usprawnienie pompy mięśniowej. Bandażowanie wpływa też korzystnie na zmniejszenie już zwłókniałych wcześniej tkanek oraz redukcję powstających na skórze grudek chłonnych.
Nakładanie opatrunku warstwowego zaczyna się od osuszenia umytej skóry (b. delikatnie) nałożenia rękawa bawełnianego. Na rękaw nakłada się miękkie bandaże z waty. Przy istotnym obrzęku konieczne jest bandażowanie wąskimi bandażami podtrzymującymi palców, aby nie dopuścić do ich obrzęku. Na tak przygotowaną kończynę nakłada się okrężnie bandaż non-strech lub short-strech okrężnie rozpoczynając od poziomu poniżej palców. Niektóre bandaże mają specjalne strzemiączko ułatwiające rozpoczęcie bandażowania. Siła ucisku powinna być stopniowana – większa na stopie lub ręku i okolicy stawu skokowego lub nadgarstka, a mniejsza w kierunku centralnym.
Niektóre bandaże (np. Thuasne) mają specjalne oznaczenia w postaci prostokątów, które wraz z rozciąganiem zmieniają się w kwadraty, a utrzymanie takiego kształtu tych figur na bandażu zapewnia kontrolę nad siłą przykładaną w trakcie bandażowania. Dodatkowo można stosować specjalnie przygotowanej gąbki np. MOBIDERM®, mobilizujące dodatkowo skórę i tkankę podskórną. Utrzymywanie tak zbandażowanej kończyny istotnie pomaga w nocy i może być stosowane przez cała dobę.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”Kinesio Taping” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]
Kinesio Taping – to jedna z nowocześniejszych i rozwijających się dynamicznie metod poprawy odpływu chłonki. Polega na przyklejaniu w odpowiednich miejscach (wymaga dużej wiedzy i nauki na ten temat) odpowiednio rozciągliwego plastra, który przez unoszenie skóry podczas ruchu uwalnia drogi chłonne wspomagając drenaż limfatyczny. Stosowane odpowiednie naklejenia relaksuje także niektóre mięśnie i w ten sposób wspomaga odpływ chłonki. Pacjenci w badaniach oceniają bardzo wysoko tą metodę leczenia wygodną dla aktywnych ruchowo pacjentów.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”Masaż pneumatyczny” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]
Masaż pneumatyczny – to bardzo wspomagająca metoda leczenia (dostępna także w naszej Klinice). Zabieg polega na masowaniu kończyn przez sekwencyjnie rytmicznie wypełniane powietrzem mankiety z precyzyjnie dobraną siłą i częstotliwością fali masażu. Zwykle dobrana sekwencja i częstotliwość masażu trwa od ½ do 2 godzin.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”Miniflebektomia” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]
Miniflebektomia – to małoinwazyjna metoda polegająca na chirurgicznym usunięciu żył, które są niewydolne. Ma to miejsce poprzez wykonanie 2-3 mm nacięć. Podczas zabiegu usuwania żylaków tą metodą wykorzystywane są specjalne haczyki, pęsety, kleszczyki, które umożliwiają wyciągnięcie żyły i pozostawienie minimalnych śladów. Zwykle pacjent poddawany jest jedynie miejscowemu znieczuleniu i już następnego dnia może wrócić do normalnej aktywności. Miniflebektomia może być stosowana z metodami takimi jak laseroterapia, klejenie żylaków czy też skleroterapia.
[/su_spoiler]
[/su_accordion]