Metoda leczenia oparta na zastosowaniu ucisku na ciało była wykorzystywana na przestrzeni wieków w różnych formach. Dość wcześnie odkryto ratujące życie ludzkie właściwości opatrunków uciskowych używanych głównie na frontach licznych wojen. Współcześnie, kompresjoterapia opiera się na używaniu specjalnych bandaży i produktów uciskowych, które są efektem wielu badań i innowacji. Leczenie uciskowe to dzisiaj powszechnie stosowana metoda leczenia schorzeń żył i naczyń krwionośnych.
Leczenie uciskowe może być realizowane za pomocą różnego rodzaju opasek elastycznych (bandaży) lub pończoch uciskowych. Należy rozróżniać ucisk elastyczny ze wspomaganiem od samego ucisku elastycznego.
Leczenie uciskowe wykazuje dużą skuteczność zarówno w profilaktyce jak i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Aby stosowanie medycznych pończoch uciskowych było skuteczne należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Skuteczność leczenia uciskowego nie jest jednakowa dla wszystkich Pacjentów. Rezultaty leczenia mogą się różnić w zależności od schorzenia Pacjentki/Pacjenta, stanu zdrowia, wieku i stosowanych technik kompresyjnych. Istnieją jednak dane kliniczne potwierdzające skuteczność leczenia uciskowego m.in. w przypadku:
O wyborze odpowiedniego produktu zawsze decyduje lekarz wspólnie z Pacjentką lub Pacjentem podczas wizyty, jednak jeszcze przed konsultacją warto zapoznać się z różnymi właściwościami konkretnych produktów uciskowych.
Opaski o małej rozciągliwości mają zastosowanie po zakrzepicy żylnej oraz przy leczeniu owrzodzeń żylnych.
Wybór pończoch, opasek, podkolanówek zależy więc od przeznaczenia danego produktu. Zawsze pytaj lekarza w Klinice, jaki produkt jest dla Ciebie najodpowiedniejszy. Należy pamiętać o różnych klasach ucisku stosowanych produktów.
Produkty uciskowe mają kontrolowany ucisk, który jest najsilniejszy przy kostkach, są to medyczne środki pomocnicze o kilku stopniowej klasie kompresji ustalanej przez lekarza. Można je zamówić dopiero po dokonaniu pomiarów nóg.
Warunkiem koniecznym jest rozpoznanie objawów przez pacjenta i wizyta u lekarza, który stawia diagnozę oraz podejmuje decyzję o leczeniu. Jeśli lekarz zaleci medyczne pończochy uciskowe, pacjent z ustaloną przez lekarza klasą kompresji powinien osobiście dokonać pomiarów i udać się do sklepu z artykułami medycznymi. Pacjent uzyskuje tu również informacje na temat odpowiednich środków pomocniczych, tak aby mógł zdecydować się na właściwy produkt. Produkt uciskowy powinien być wymieniany na nowy po upływie 6 miesięcy.
Przede wszystkim należy je dobrać według wymiarów, które weźmiemy rano, gdy nogi nie są obrzmiałe (o sposobie pomiaru poinformuje Cię lekarz Kliniki). Ucisk stosuje się od rana, a odpowiednie produkty zakłada przed wstaniem z łóżka i opuszczeniem nóg . Można to zrobić po krótkim prysznicu i poleżeniu z nogami uniesionymi przez 5-10 minut. Celem odpowiedniego założenia jest wciągniecie produktów uciskowych na niewypełnione krwią mięśnie i nieobrzmiałe łydki.
Posiadamy w ciągłej sprzedaży produkty uciskowe w tym podkolanówki, pończochy i rajstopy dla kobiet i mężczyzn. Istnieje możliwość realizacji indywidualnego zamówienia (rozmiar, kolor, klasa ucisku).
Warto podkreślić, że skuteczność kompresjoterapii może być oceniana indywidualnie w kontekście każdego pacjenta i jego schorzenia. Wielu czynników może wpływać na ostateczne wyniki, takich jak stopień zaawansowania choroby, zastosowane techniki kompresji, zgodność pacjenta z terapią i inne. W każdym przypadku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii kompresyjnej.
Wskazania do kompresjoterapii mogą być różne – od medycznych po czysto estetyczne. Pacjentki i Pacjenci zmagają się z bólem, obrzękami i innymi problemami zdrowotnymi, ale także niejednokrotnie ich pragnieniem jest po prostu lepszy wygląd skóry nóg i zapobieganie wystąpieniu żylaków, np. po ciąży czy na skutek wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej.
Z medycznego punktu widzenia, główne wskazania do stosowania kompresjoterapii to:
Chociaż kompresjoterapia może być skuteczną metodą leczenia w wielu schorzeniach, istnieją pewne przypadki medyczne, w których nie jest zalecana lub może być przeciwwskazana. O zaleceniu leczenia kompresyjnego zawsze decyduje lekarz, jednak ogólnie, ten rodzaj terapii nie jest wskazany – lub powinien być stosowany z zachowaniem szczególnej ostrożności – m.in. w przypadku:
Ważne jest, by wiedzieć, że ucisk na kończyny dolne może dodatkowo obciążać pracę serca. Dlatego osoby cierpiące na zaawansowaną niewydolność serca muszą o tym fakcie poinformować swojego lekarza. W przypadku infekcji skórnej lub, kompresjoterapia mogłaby zwiększyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Również osoby cierpiące na niektóre zaburzenia neurologiczne, które mogą wpływać na zdolność odczuwania lub reagowania na ból lub ucisk, mogą wymagać specjalnej ostrożności przy stosowaniu kompresjoterapii.