Specjalizujemy się w flebologii i dermatologii laserowej
Klinika w Klaudynie specjalizuje się w flebologii i dermatologii laserowej, która uzupełnia działania realizowane w ramach leczenia żylaków i pajączków naczyniowych, które są znane również jako pękające naczynka.
Skleroterapia, sklerotarapia piankowa jak również laserowe zamykanie naczynek to najczęściej stosowane metody. W przypadku laserowego zamykania naczynek niezbędne jest zastosowanie lasera o odpowiedniej długości fali. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie pożądanego przez pacjenta efektu.
Specjaliści z Kliniki w Klaudynie korzystają z lasera tzw. zielonego o długości fali 532 nm, który przeznaczony jest przede wszystkim do drobnych zmian naczyniowych. Zasada działania lasera QuadroStar+ 532 opiera się na pochłanianiu energii przez czerwony barwnik zawarty we krwi – hemoglobinę. W zamykanym naczyniu krew osiągając wysoką temperaturę niszczy je, co powoduje zamknięcie, zwłóknienie i częściową eliminację ze skóry. W zależności od ilości i rozległości zmian naczyniowych zabieg wymaga kilku sesji. Światło lasera działa tylko w tym miejscu, gdzie obecny jest barwnik, (dla naczyń hemoglobina).
Sieć naczyniowa nóg jest dosyć skomplikowana. Odpływ krwi żylnej z sieci naczyń odżywczych (tętniczych) odbywa się przez splot skórny naczyń powierzchownych oraz przez sieć splotów mięśniowych głębokich. Powierzchowny splot podskórny, który nas interesuje w patologii powstawania widocznych poszerzonych naczynek, składa się z takich, które mają średnicę nieco mniejszą niż 2 mm i są naczyniami odżywczymi to znaczy wypełniają naczynka powierzchowne. Powierzchowne poszerzone naczynka dzielą się na wąskie drobne tworzące jasno czerwone pajączki w bardzo płytkich warstwach naskórka o średnicy do 0,3 mm oraz venulektazje, które są poszerzonymi ciemno czerwonymi lub niebieskimi naczynkami o średnicy od 0,4 do 2 mm. Żyły łączące – tak zwane perforatory – łączą opisane naczynka i pajączki ze splotem głębokim. Szersze naczynka w warstwie podskórnej o średnicy 2 do 4 mm to żyły siatkowate, widoczne przez jasną skórę w postaci niebieskich pasm. Żylaki siatkowate i widoczne żyły mają średnicę od 2 do 4 mm i leżą w tkance podskórnej. Żyły kończyny jak powszechnie wiadomo mają zastawki, które przepuszczają krew tylko w jedną stronę (do góry). Jednak procesy starzenia, skłonności genetyczne, zmiany hormonalne, ciąża, urazy, wymuszona pozycja pionowa i inne przeciążenia żył wpływają na niewydolność tych zastawek i odwrócenie przepływu w układzie żylnym (ku dołowi).
Kiedy laser powinien być rozważany przed skleroterapią, która w wielu przypadkach jest bardzo dobrą opcją?
Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Dermatologii Laserowej telangiektazje czyli pajączki < 1 mm powinny być leczone laserem KTP 532 nm lub LPDL (595 nm) – stopień rekomendacji IA- czyli najsilniejsza sprawdzona rekomendacja.
Dlatego Klinika w Klaudynie dysponuje laserem tzw. zielonym o długości fali 532 nm.
Niezwykle istotnym elementem kwalifikacji do zbiegu zamykania pajączków laserem, jest poprzedzająca zabieg ocena objawów przewlekłej niewydolności żylnej. W związku z powyższym kwalifikację należy łączyć z badaniem klinicznym oraz oceną USG Doppler aby wykluczyć niewydolność żylną (stopień rekomendacji IC- także bardzo wysoki).
Zastosowanie lasera 532 nm znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu pajączków i innych zmian. Dzięki niemu skutecznie leczymy:
Laser 532 selektywnie niszczy barwnik w znamionach barwnikowych, powodując w ten sposób odbarwienie do koloru zbliżonego skóry otaczającej zlewnych zmian barwnikowych oraz małych znamion – także niechcianych pieprzyków.