Żylaki i teleangiektazje – znane również jako „pajączki” lub „naczynka” – to problem nie zawsze tylko estetyczny. Te cienkie, widoczne na skórze rozszerzone naczynia krwionośne lub kapilary często występują na nogach, podobnie jak żylaki. Chociaż ich przyczyny mogą być różne, obie te przypadłości można leczyć za pomocą skleroterapii. Czym dokładnie jest skleroterapia? Jakie są do niej wskazania i przeciwwskazania oraz jakich efektów można się spodziewać po tym zabiegu?
Skleroterapia jest jedną z metod leczenia teleangiektazji i żylaków. Ta dość powszechnie stosowana od lat procedura medyczna wykorzystywana jest do leczenia teleangiektazji oraz żylaków. Technika ta polega na wstrzykiwaniu sklerozantu – specjalnego roztworu bezpiecznego dla ludzkiego organizmu – do uszkodzonych naczyń krwionośnych. Działanie to ma na celu zamknięcie opracowywanych naczyń, tak, by w efekcie przestały być widoczne na powierzchni skóry.
Zasadą skleroterapii jest celowe uszkodzenie żyły w taki sposób, aby doprowadzić do jej zwłóknienia i zamknięcia. Dzieje się tak przez celowe wytworzenie stanu zapalnego ściany żyły przez zastosowany środek obliterujący. Przy obliteracji unika się powstania miejscowej zakrzepicy stosując ucisk po zabiegu, zakrzepica jest główną przyczyną nawrotów żylaków po jej rekanalizacji (samoudrożnieniu).
Nasza klinika w Warszawie specjalizuje się w skleroterapii piankowej, która jest szczególnie skuteczna w leczeniu szerokiego spektrum żylaków, od drobnych pajączków naczyniowych po bardziej zaawansowane żylaki kończyn dolnych.
Jeśli szukasz skutecznego i bezpiecznego sposobu na pozbycie się żylaków, skleroterapia Warszawa w naszej klinice jest dobrym wyborem. Zapraszamy do umówienia się na konsultację i dołączenia do grona naszych zadowolonych pacjentów, którzy już dziś cieszą się zdrowymi i pięknymi nogami bez żylaków.
Technikę piankową stosuje się z powodzeniem w naszej Klinice zarówno w leczeniu pajączków (telangiektazji), jak i żył siatkowatych i żylaków, przy których znalazła także zastosowanie technika echoskleroterapii, tzn. zabiegu monitorowanego obrazem ultrasonograficznym. Taka dodatkowa technika zabiegu zwiększa jego bezpieczeństwo, skuteczność i możliwość precyzyjnego podania środka obliterującego.
Skleroterapia jak każda metoda obarczona jest pewnym ryzykiem powikłań i przejściowych działań ubocznych. Wśród problemów miejscowych zdarzają się najczęściej:
Inne powikłania, chociaż groźniejsze, są jednak bardzo rzadkie. Należą do nich: zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, przejściowe niedowidzenie. Przy prawidłowym postępowaniu oraz odpowiednim doświadczeniu zespołu metoda jest bezpieczna i zwykle bardzo korzystna dla Pacjentów naszej Kliniki. W połączeniu z innymi metodami i przy odpowiednim zastosowaniu stanowi cenną metodę leczniczą w kompleksowym leczeniu niewydolności żył powierzchownych.
Skleroterapia Klinika w Klaudynie – leczenie w trybie ambulatoryjnym
W naszej Klinice mamy innowacyjny system skleroterapii z odsysaniem przez cewnik, istotnie poprawiający skuteczność leczenia. Innowacyjny system skleroterapii z odsysaniem przez cewnik umożliwia szybkie i skuteczne leczenie żylaków w trybie ambulatoryjnym. Podczas zabiegu dochodzi do jednoczesnego usunięcia krwi i podania środka obliterującego do odcinka żyły, który jest leczony. W rezultacie stosowana dawka jest mniejsza a ryzyko powikłań ograniczone do minimum.
W Klinice w Klaudynie przed przeprowadzeniem skleroterapii, pacjent/pacjentka zawsze przechodzi konsultację z lekarzem specjalistą, aby ocenić jego/jej stan zdrowia oraz omówić oczekiwane i możliwe rezultaty. Lekarz w porozumieniu z pacjentką/pacjentem decyduje na podstawie badań, jaka procedura jest odpowiednia dla konkretnej osoby oraz omawia potencjalne korzyści i ryzyko. Jeśli zostanie podjęta decyzja o wyborze użycia sklerozantów, środek sklerotyzujacy podaje się przez nakłucia poszczególnych żylaków lub telangiektazji (na wielu innych stronach Internetowych błędnie nazywane teleangiektazjami) stosując odpowiednie stężenie preparatu w zależności od średnicy zamykanej żyły. Ważna jest identyfikacja żyły centralnej i trafienie przez nakłucie takiego naczynia, co zwiększa skuteczność skleroterapii. W tym celu w klinice używane są profesjonalne podświetlacze naczyń. Lekarze Kliniki w Klaudynie stosują przede wszystkim metodę piankową, która pozwala na użycie mniejszej ilości środka obliterującego, pełniejszy i dłuższy kontakt preparatu ze ścianą żylną oraz większą kontrolę nad jego przemieszczaniem się w świetle żyły, co zwiększa bezpieczeństwo leczenia. W Klinice w Klaudynie do wytworzenia piany używany jest często dwutlenek węgla, co zwiększa skuteczność i stabilizację piany i czyni zabiegi bezpieczniejszymi.
Skleroterapia wymaga użycia specjalnych substancji chemicznych, które po wstrzyknięciu powoduję sklerotyzację – zamknięcie lub sklejenie uszkodzonych naczyń krwionośnych. Substancje te – sklerozanty -powodują wywołanie stanu zapalnego w ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich kontrolowanego uszkodzenia i sklejenia. Sklerozanty mogą być w formie płynu lub piany, a wybór odpowiedniego rodzaju podawanej substancji zależy od lokalizacji i charakteru naczynia, które ma zostać poddane zamknięciu. Sklerozanty są zatem wybierane z uwagi na swoje właściwości drażniące, które powodują kontrolowaną reakcję zapalną wewnątrz naczynia.
Do skleroterapii stosuje się środki o różnym mechanizmie działania:
W powszechnym użyciu do zabiegów skleroterapii jest przykład roztwór soli fizjologicznej z dodatkiem detergentów lub alkoholu, które wywołują skurcz i sklejenie naczyń krwionośnych.
O szczegółach wskazań i przeciwwskazań do skleroterapii zawsze poinformuje lekarz podczas wizyty, jednak można podać pewne ogólne reguły.
Skleroterapia jest uważana za procedurę bezpieczną o minimalnej ilości efektów ubocznych i bardzo rzadko występujących powikłaniach. Jak jednak w przypadku każdego zabiegu leczniczego, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wymagać ostrożności przy przeprowadzaniu tej terapii lub ją wykluczają. Oto niektóre z potencjalnych, ogólnych przeciwwskazań do skleroterapii:
Najistotniejszym przeciwwskazaniem do skleroterapii jest alergia. Pacjenci, którzy w przeszłości mieli ciężkie reakcje alergiczne na leki lub inne substancje, powinni poinformować lekarza o wszelkich takich zdarzeniach.
Skleroterapia nie jest także zalecana w czasie ciąży ze względu na potencjalne ryzyko dla dziecka. Jak wskazano wyżej, także pacjenci i pacjentki z zaawansowanymi chorobami serca lub układu krążenia mogą zostać skierowani na dodatkowe badanie. Stwierdzenie zakrzepów żylnych, zakrzepicy głębokiej lub chorób zakrzepowo-zatorowych może stanowić okoliczność wykluczającą tę terapię.
Ważne jest, by pamiętać, że aktywne infekcje w obszarze, który ma być poddany skleroterapii mogą negatywnie wpłynąć na proces gojenia i bezpieczeństwo pacjenta/pacjentki. Z kolei, osoby z niekontrolowaną cukrzycą mogą być bardziej podatne na powikłania po skleroterapii, jednak nie jest to przeciwwskazanie bezwzględne. O możliwościach, ryzykach i potencjalnych efektach można porozmawiać z lekarzem podczas wizyty wstępnej.
Wybór odpowiedniej metody skleroterapii zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i rozmiaru żylaków, indywidualnych preferencji pacjenta oraz oceny lekarskiej. W naszej klinice, każdy pacjent może liczyć na profesjonalne doradztwo i dostosowanie metody leczenia do jego indywidualnych potrzeb.