W Klinice w Klaudynie od 2005 roku wykonujemy laserowe operacje żylaków. Metoda pozwala na całkowite zamknięcie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej bez konieczności jej usunięcia. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na wyjście pacjenta do domu bezpośrednio po zabiegu. Na życzenie chorego można zastosować inny sposób znieczulenia w obecności anestezjologa.
Obecnie w Stanach Zjednoczonych 75% operacji żylaków odbywa się tą metodą. Taki też procent żylaków nadaje się do zastosowania tej metody leczniczej. Koszt operacji jest porównywalny z operacją metodą klasyczną. Laserowe operacje przez lata rozwijały się , a doświadczenie znacząco wzrosło. Zmieniają się techniki tumescencji oraz długość używanych fal.
Długość światła laserów wzrasta od 810, które miały głównie powinowactwo do hemoglobiny do coraz częściej laserów z falami dłuższymi do 1470 nm z powinowactwem do wody. Ostatnie Europejskie Forum Żylne w Atenach przynosi prezentację i próby kliniczne laserów o długości fali do 1940 nm. Wprowadza się także długości mieszane łączące różne długości światła tak aby poszerzyć spektrum działania o różne środowiska przez które zamkniecie żyły mogłoby być skuteczniejsze z mniejszym polem uszkodzenia tkanek. O polu uszkodzenia tkanek decyduje jednak dobrze wykonana tumescencja- ostrzyknięcie i oddzielenie okolicznych tkanek dobrze schłodzonym płynem z dodatkiem środków znieczulających. Taka tumescencja wymaga doświadczenia operatora i sprawnej oceny w badaniu ultrasonograficznym.
Ostatnie lata to także wejście włókien radialnych, to jest takich , które światło lasera rozkładają bezpośrednio na ścianę zamykanej żyły. Badania wskazują, że takie włókna zwiększają nieco skuteczność zabiegu przy jednoczesnym zmniejszeniu i tak niewielkiego ryzyka perforacji ściany żyły.
Każdy Pacjent przed zabiegiem wymaga zaplanowania operacji przez wykonanie mapy żylnej za pomocą badania USG-Doppler. Wykonana mapa żylna warunkuje dobry efekt wczesny i odległy zabiegu.
Metodą tą, wg różnych autorów, udaje się skutecznie zamknąć niewydolne żyły w 97-100% przypadków. Powikłania zabiegu zdarzają się rzadko, należą do nich: zakrzepica żył głębokich poniżej 0,1% przypadków, oparzenia skóry poniżej 1% przypadków wg badania z 2004 roku (Huang i inni), uszkodzenie nerwu skórnego do 0,05% przypadków wg różnych autorów w metodzie klasycznej 7-20% w zależności od długości usuwanej żyły). Inne możliwe niepożądane efekty to miejscowa zakrzepica lub krwiaki występujące istotnie rzadziej niż w metodzie klasycznej. Ponieważ metodą laserową nie można zoperować żylaków u 25% Pacjentów, klasyczna operacja lub operacje łączące postępowanie małoinwazyjne z klasycznym (hybrydowe) pozostają w tych przypadkach standardem.
realizacja: estinet.pl