Nowoczesna, bezpieczna i dająca świetne efekty metoda leczenia żylaków kończyn dolnych
W Klinice w Klaudynie od 2005 roku wykonujemy laserowe usuwanie żylaków.
Jest to nowoczesna, bezpieczna i dająca świetne efekty metoda leczenia żylaków kończyn dolnych, która w ostatnim czasie stała się złotym standardem w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych. Polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły pod kontrolą USG włókna światłowodowego, które emituje energię lasera obwodowo (360º). Wycofując włókno, energia lasera wywołuje od środka efekt ablacji co powoduje obkurczenie i zamknięcie światła żyły. Metoda pozwala na całkowite zamknięcie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej bez konieczności jej usunięcia. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na wyjście pacjenta do domu bezpośrednio po zabiegu. Na życzenie chorego można zastosować inny sposób znieczulenia w obecności anestezjologa. Po zabiegu zostaje tylko mały ślad w miejscu nakłucia a poddana zabiegowi żyła w okresie kilku miesięcy ulega zwłóknieniu.
Obecnie w Stanach Zjednoczonych 75% operacji żylaków odbywa się tą metodą. Taki też procent żylaków nadaje się do zastosowania tej metody leczniczej. Koszt operacji jest porównywalny z operacją metodą klasyczną. Laserowe operacje przez lata rozwijały się, a doświadczenie znacząco wzrosło. Zmieniają się techniki tumescencji oraz długość używanych fal.
Długość światła laserów wzrasta od 810, które miały głównie powinowactwo do hemoglobiny do coraz częściej laserów z falami dłuższymi do 1470 nm z powinowactwem do wody. Europejskie Forum Żylne w Atenach przynosi prezentację i próby kliniczne laserów o długości fali do 1940 nm. Wprowadza się także długości mieszane łączące różne długości światła, tak aby poszerzyć spektrum działania o różne środowiska przez które zamkniecie żyły mogłoby być skuteczniejsze z mniejszym polem uszkodzenia tkanek. O polu uszkodzenia tkanek decyduje jednak dobrze wykonana tumescencja- ostrzyknięcie i oddzielenie okolicznych tkanek dobrze schłodzonym płynem z dodatkiem środków znieczulających. Taka tumescencja wymaga doświadczenia operatora i sprawnej oceny w badaniu ultrasonograficznym.
Ostatnie lata to także wejście włókien radialnych, to jest takich, które światło lasera rozkładają bezpośrednio na ścianę zamykanej żyły. Badania wskazują, że takie włókna zwiększają nieco skuteczność zabiegu przy jednoczesnym zmniejszeniu i tak niewielkiego ryzyka perforacji ściany żyły.
poniedziałak – piątek: 09:00 – 19:00
sobota: 10:00 – 14:00
ul. Kasprzaka 11A, 01-211 Warszawa
ul. Kurpińskiego 15, 05-080 Klaudyn
To jest kluczowe, mamy pacjentów z ranami i możemy im teraz zaproponować dodatkową formę leczenia.
Każdy Pacjent przed zabiegiem wymaga zaplanowania operacji przez wykonanie mapy żylnej za pomocą badania USG-Doppler. Wykonana mapa żylna warunkuje dobry efekt wczesny i odległy zabiegu.
Metodą tą, wg różnych autorów, udaje się skutecznie zamknąć niewydolne żyły w 97-100% przypadków. Powikłania zabiegu zdarzają się rzadko, należą do nich: zakrzepica żył głębokich poniżej 0,1% przypadków, oparzenia skóry poniżej 1% przypadków wg badania z 2004 roku (Huang i inni), uszkodzenie nerwu skórnego do 0,05% przypadków wg różnych autorów w metodzie klasycznej 7-20% w zależności od długości usuwanej żyły). Inne możliwe niepożądane efekty to miejscowa zakrzepica lub krwiaki występujące istotnie rzadziej niż w metodzie klasycznej. Ponieważ metodą laserową nie można zoperować żylaków u 25% Pacjentów, klasyczna operacja lub operacje łączące postępowanie małoinwazyjne z klasycznym (hybrydowe) pozostają w tych przypadkach standardem.