Pajączki, czyli teleangiektazje to poszerzone drobne naczynia krwionośne, które widoczne są przez skórę. Mają one tendencję do występowania na nogach oraz twarzy – głównie na policzkach i nosie. Najmniejsze wydają się być czerwone, te większe zaś fioletowe. Mogą występować pojedynczo, bądź też w grupach. Ich wygląd i kolor zależne są tak naprawdę od średnicy naczynia, a także głębokości w skórze. Nie są jedynie problemem estetycznym, chociaż jest to częsty powód konsultacji ze specjalistą. Są one często jednym z pierwszych objawów niewydolności żylnej.
Wyróżniamy cztery typy teleangiektazji. Teleangiektazje samoistne są kruche i trudne w leczeniu, pozbawione wyraźniej żyły odżywczej. Teleangiektazjom izolowanym nie towarzyszą objawy niewydolności żylnej. Naczynie odżywcze odchodzi prostopadle od powierzchni skóry i ich zamknięcie jest skomplikowane. Wśród teleangiektazji znajdziemy również takie, które związane są z niewydolnym naczyniem odżywczym lub żylakami. W ich przypadku najlepsze wyniki uzyskujemy wdrażając leczenie skleroterapią, uzupełnione laseroterapią lub elektrokoagulacją. Ostatnim typem są teleangiektazje wtórne, które rozwijają się w wyniki zabiegów lub urazów, również po przeprowadzonej skleroterapii i flebektomii Mullera.
Teleangiektazje są często pierwszą oznaką niewydolności żylnej. Jest pewna grupa czynników, które wpływają na ryzyko pojawienia się pajączków, wśród nich wymienić możemy:
Pajączki zwykle nie powodują żadnych dolegliwości. Niektóre osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort. Są też takie, które decydują się na ich usunięcie ze względów kosmetycznych. Warto jednak nie zapominać, że często wiążą się z wadliwymi żyłami, które mogą być widoczne, lub nie, w obrębie tej samej kończyny. Ważne jest, aby sprawdzić żyły przy pomocy USG Doppler zanim jakiekolwiek leczenie zostanie wdrożone.
Noszenie produktów uciskowych – noszenie pończoch uciskowych powoduje ucisk na żyły w podudziach. Nacisk ten może poprawić przepływ krwi i zapobiec powstawaniu kolejnych pajączków lub żylaków. Pończochy mogą również pomóc złagodzić obrzęk nóg i zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów krwi w nogach.
Skleroterapia – skleroterapia polega na wstrzyknięciu środka drażniącego bezpośrednio do chorej żyły. Kiedy ściany żyły ulegają podrażnieniu sklejają się ze sobą i uniemożliwiają dopływ krwi. Procedura ta może zmniejszyć obrzęk i spowodować skurczenie się żyły. Z biegiem czasu pajączki bledną lub znikają. W celu uzyskania w pełni zadowalających efektów zwykle konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów. Po zabiegu pacjent nosi zwykle produkty uciskowe przez kilka dni lub tygodni.
Laseroterapia – pajączki zlokalizowane tuż pod powierzchnią skóry i charakteryzujące się niewielkim rozmiarem mogą być leczone przy pomocy laseroterapii przezskórnej. Pod wpływem wiązki światła dochodzi do stanu zapalnego naczynia i w konsekwencji jego zwłóknienia i zamknięcia
Nie mamy wpływu na predyspozycje genetyczne. Wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia może pomóc nam w zapobieganiu pojawiania się nowych pajączków. Powinny one również wpłynąć na te już widoczne i zapobiec pogorszeniu.