Masz żylaki. Nie panikuj, to powszechny problem. Przez większość czasu nie powodują one poważnych problemów. Jest jednak kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.
Jeśli doświadczasz któregokolwiek z poniższych symptomów, najlepiej skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Jeśli uzna on, że potrzebujesz specjalistycznych konsultacji, skieruje Cię do chirurga naczyniowego.
Krwawienie jest niebezpieczne. Pojawienie się żylaków oznacza, że ciśnienie wewnątrz żył jest wyższe niż normalnie. Jeśli jeden z nich zaczyna krwawić, sytuacja może szybko wymknąć się spod kontroli.
W momencie, gdy zauważysz krwawienie, podnieś nogę wysoko, kładąc się z poniesionymi nogami opartymi na przykład na stołku. Zaleca się uciskanie miejsca wystąpienia krwawienia przez parę minut. Warto też zabandażować nogę od palców do kolana uciskając na całej długości szerokim bandażem elastycznym. Należy też skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.
Zakrzepowe zapalenie żył występuje, gdy dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego i wewnątrz żyły powstaje zakrzep. Skóra nad żyłą może być zaczerwieniona, a sama żyła może stać się twarda, grudkowata i bolesna. Antybiotyki w tym przypadku nie pomogą, możesz złagodzić dolegliwości przyjmując lek przeciwzapalny. Stan zapalny zwykle ustępuje po miesiącu, ale delikatna bruzda i przebarwienia skóry mogą utrzymywać się dłużej. Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia ponownego zapalenia żył, a nawet zakrzepicy żył głębokich, jeśli ma to miejsce w żylakach. Warto więc skonsultować się ze specjalistą chirurgii naczyniowej lub flebologiem.
Wrzody są ranami, których gojenie zajmuje dużo czasu, a problemy z żylakami są tylko jedną z przyczyn. Jeśli masz żylaki, możesz zauważyć, że drobne skaleczenia goją się dłużej na nogach niż innych częściach ciała. Jeśli zauważysz, że jakieś skaleczenie nie goi się przez kilka tygodni, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub flebologiem. Powinien on ocenić Cię pod kątem innych przyczyn wrzodów i zalecić zastosowanie takich środków jak pończochy uciskowe czy specjalne opatrunki. Może on również skierować Cię na specjalny zabieg chirurgiczny w celu wyleczenia wrzodu i zapobiegania powstawaniu kolejnych.
Żylaki to tylko jedna z oznak wysokiego ciśnienia w Twoich żyłach. Wysokie ciśnienie może również wpływać na skórę dolnej części nogi, powodując słabe gojenie się (jak wymienione powyżej), wyprysk żylakowy czy zmiany w skórze, w postaci brązowych plam czyli złogów hemosyderyny.
Wyprysk żylakowy jest suchą, czerwoną i łuszczącą się wysypką. Może być swędzący i zazwyczaj dotyczy obszaru goleni. Bywa, że momentami objawy zaostrzają się, a następnie są mniej zauważalne. Hemosyderyna jest brązowym pigmentem, który powstaje z żelaza w krwinkach czerwonych. Kiedy ciśnienie w żyłach wzrasta, może ona wyciekać na skórę, zabarwiając ją na brązowo. Zjawisko to nazywa się odkładaniem hemosyderyny. W wyniku tego, skóra może stać się bardziej delikatna, a owrzodzenia bardziej prawdopodobne.
Chociaż żylaki same w sobie nie są bolesne, ciśnienie w układzie naczyń żylnych może powodować obrzęk nóg. Często odczuwalna jest wtedy ciężkość nóg, ból i pulsowanie, a pierwszym objawem jest zazwyczaj swędzenie. Jeśli objawy utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, skonsultuj się z lekarzem.
Chirurg naczyniowy będzie mógł zlecić wykonanie USG Doppler żył kończyn dolnych, aby zobaczyć gdzie tkwi problem. Upewni się również, że nie ma powodów, aby nie leczyć żylaków (takich jak zakrzepica żył głębokich). Następnie, omówi z Tobą wszystkie dostępne opcje leczenia. Może to być: